Program

Dny Frankofonie | Mnohojazyčnost v Evropské unii

Zpět na akce

Francouzský institut v Praze pořádá u příležitosti Dnů frankofonie debatu u kulatého stolu na téma vícejazyčnosti v Evropské unii.


Přestože se Evropská unie (EU) skládá z 27 členských států a má 24 úředních jazyků, v tomto politickém, hospodářském a kulturním prostoru již několik let sílí tendence k jednojazyčnosti: ve vzdělávacích systémech různých zemí EU převládá angličtina jako první cizí jazyk a v některých z nich je pouze jeden cizí jazyk povinný. Podíl jiných jazyků než angličtiny jako interních pracovních jazyků nebo jazyků vnější komunikace v evropských institucích v posledních letech rovněž klesá.

Je tento trend k jednojazyčnosti nezvratný? Může být dostatečnou podmínkou pro vytvoření evropského občanství? Jaké jsou možné alternativy pro budování Evropy, která bude více valorizovat jazykové rozmanitosti, která ji tvoří?

Tento kulatý stůl, po němž bude následovat debata, nám umožní položit si otázku výzev spojených s vícejazyčností v Evropě.


Řečníci:

  • Jürgen Trabant, německý romanista, emeritní profesor Svobodné univerzity v Berlíně, vědecký pracovník Berlínsko-braniborské akademie věd. Je odborníkem na dějiny filozofických základů jazykovědného myšlení (Humboldt, Leibniz, Vigo) a horlivým obhájcem evropské mnohojazyčnosti.
     
  • Sylvie Richterová, česká básnířka žijící v Itálii, emeritní profesorka Římské univerzity. Přibližuje moderní českou poezii francouzskému a italskému publiku, a to jak prostřednictvím překladů, tak vědeckých analýz.
     
  • Yukka Havu, finský spisovatel, emeritní profesor univerzity v Tampere. Kromě oboru románských studií, zejména španělštiny a francouzštiny, se zabývá několika aspekty mnohojazyčnosti v severní Evropě.
     
  • Ivo Petrů, jazykovědec a právník. Jako lingvista vyučuje odbornou francouzštinu na Jihočeské univerzitě, jako právník se specializuje na evropské jazykové právo.
     
  • Tomáš Hoskovec, český lingvista. Je členem Pražského lingvistického kroužku a propagátorem jeho programu "celostní filologie".
     
  • Marie Černíková, státní úřednice Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, zodpovědná za oblast středoškolského vzdělání, zabývající se podporou vícejazyčnosti v českém školství.

Moderátor: Petr Janyška, diplomat, bývalý velvyslanec České republiky ve Francii, novinář.